Kyselina hyalurónová

Skinium.sk ico

Medzi hity zložiek kozmetických prípravkov patrí posledných 10 rokov určite aj kyselina hyalurónová, a to aj napriek jej názvu, ktorý pripomína viac jazykolam. Prečo je tak veľmi používaná a prečo len posledných  približne 10 rokov? Odpovede, dúfam, nájdete nižšie.

Názov hyalurónová je odvodený od miesta, z ktorého sa ju prvýkrát podarilo izolovať, a tým bol sklovec (priehľadná časť oka). Tekutina sklovca obsahuje tiež množstvo kyseliny urónovej a názov hyalurónová pochádza zo spojenia gréckeho slova hyalos – sklo a urónová kyselina.

Kyselina hyalurónová je telu vlastná látka, ktorá sa nachádza takmer vo všetkých tkanivách, najmä v koži, kde zabezpečuje nielen viazanie vody, a v kĺboch, kde slúži ako zvlhčovadlo chrupaviek. Vnútri kĺbov sa tiež nachádza v kĺbovej (synoviálnej) tekutine, čím znižuje trenie medzi kĺbovými plochami. Okrem toho je vo väčšej miere prítomná aj v oku a vo väzivách. Napriek tomu, že je takto rozšírená, jej celkové množstvo v tele sa ráta len na gramy (predpokladá sa, že 70 kg človek obsahuje v celom tele len okolo 15 g k. hyalurónovej).

V minulosti sa získavala z kohútích hrebienkov, prípadne z očí tuniakov, čo so sebou prinášalo pomerne vysoké náklady, zdravotné riziká a etické problémy. V súčasnosti sa syntetizuje pomocou biotechnológií, čo znamená, že ju tvoria baktérie, z ktorých stien sa extrahuje. Práve jednoduchšie získavanie je dôvodom, prečo sa táto látka masovejšie rozšírila až v posledných cca 10 rokoch, napriek tomu, že je známa od tridsiatych rokov 20. stor.

Chemické a fyzikálne vlastnosti

Kyselina hyalurónová je známa aj pod názvami hyaluronan (čo znamená soľ kyseliny hyalurónovej), prípadne hyaluronan sodný (sodná soľ kyseliny hyalurónovej). Napriek týmto rôznym názvom ide  z biologického a fyzikálneho pohľadu o rovnakú látku. Podstatné je, že ide o polysacharid – polymér (veľkú molekulu zloženú z opakujúcich sa subjednotiek) zložený z disacharidov. Týmito disacharidovými, opakujúcimi sa jednotkami sú molekuly kyseliny glukurónovej a N-acetylglukózamínu (obr. č. 1). Každý tento disacharid má molekulovú hmotnosť 400 daltonov a molekula k. hyalurónovej ich môže obsahovať až desaťtisíce. Takto veľké molekuly môžu byť dlhé až rádovo mikrometre, čím sa radia medzi molekulových gigantov. Je to látka citlivá na teplo (pri teplotách nad 90 ºC sa rozkladá na kratšie reťazce) a na nízke a vysoké pH (kyslé a zásadité prostredie).

S k. hyalurónovou sa väčšinou stretnete vo forme priehľadnej, väzkej a na dotyk klzkej tekutiny (väčšinou do 1 %), prípadne vo forme gélu (najmä ako výplňový materiál) (obr. č. 2 a 3). V čistej forme je to biely prášok bez vône a zápachu, ktorý je výborne rozpustný vo vode. Na obr. č. 4 sú tri kôpky práškovej k. hyalurónovej. Z chemickej stránky sú rovnaké, líšia sa však veľkosťami molekúl, čo sa prejavuje aj na vzhľade jednotlivých vzoriek.

Účinky na kožu

Keďže je k. hyalurónová polysacharid, všeobecne polymér, od dĺžky jej molekuly závisia aj jej biologické účinky. Najväčšie molekuly obsahujúce desaťtisíce disacharidových jednotiek neprenikajú cez kožu, ale vytvárajú na nej film, ktorý bráni únikom vody, čiže majú výborný hydratačný efekt. Tvorbou tohto filmu tiež chránia kožu pred prenikaním dráždivých látok z okolia. Okrem kože výborne hydratuje aj sliznice – napr. pery.

Kratšie molekuly obsahujúce väčšinou do 2 500 disacharidových jednotiek sú schopné vďaka menšej veľkosti prenikať do pokožky. Vďaka tomuto prieniku majú väčší rozsah účinkov. Hlavným účinkom je znova výborná hydratácia, spôsobená viazaním molekúl vody. Na rozdiel od väčších molekúl, v prípade menších molekúl k. hyalurónovej sú hydratované najhlbšie časti rohovej vrstvy pokožky, prípadne ešte hlbšie časti pokožky. Existujú tiež práce dokazujúce ochranný vplyv k. hyalurónovej na kožu ožiarenú UV žiarením. V tomto prípade vedie aplikácia k. hyalurónovej k stimulácii enzýmov odstraňujúcich voľné radikály vznikajúce dopadom UV žiarenia. Okrem toho k. hyalurónová s molekulou obsahujúcou okolo 1 250 podjednotiek je schopná tiež potláčať tvorbu prozápalových molekúl vznikajúcich po ožiarení kože UV žiarením. Táto protizápalová aktivita chráni kožu pred ďalším poškodením a zmenšuje a skracuje čas začervenania. Molekuly k. hyalurónovej s podobnou veľkosťou sú tiež schopné zvyšovať tvorbu vlastných zvlhčujúcich látok kože v niektorých jej bunkách a zlepšujú obnovu epidermy. U staršej kože je tiež dokázaná zlepšená bariérová funkcia po opakovanom nanášaní takýchto kratších reťazcov k. hyalurónovej.

Najmenšie molekuly k. hyalurónovej pozostávajúce len z desiatok až tisícov disacharidových jednotiek najlepšie prenikajú do kože a majú veľmi zaujímavé účinky. Medzi tieto patria zlepšenie obnovy pokožky (zvyšovaním tvorby tzv. epidermálneho rastového faktora), znižovanie odbúravania medzibunkovej hmoty (znížením aktivity enzýmov matrixmetaloproteináz, ktorých aktivita v starobe stúpa) a tiež zlepšujú elasticitu kože. Celkovo sa tieto účinky dajú zhrnúť slovom anti-aging. Viditeľné zmeny v podobe omladenej pokožky nastupujú najskôr po mesiaci pravidelnej aplikácie.

Použitie

V medicíne sa prípravky s obsahom k. hyalurónovej používajú najmä ako injekcie do kĺbov pri zápalových ochoreniach kĺbov, v očnom lekárstve a dermatológii. Práve v kožnom lekárstve je jej uplatnenie najširšie, pretože tu sa uplatňuje jej podkožné podanie v podobe výplňových materiálov, ako aj povrchová (topická) aplikácia. Pri povrchovom použití sa aplikuje v rôznych podobách, napr. ako súčasť krycích materiálov, alebo v podobe roztokov na urýchlenie hojenia rán. Pre jej výbornú schopnosť viazať vodu sa pridáva do mnohých hydratačných prípravkov.

Mimo medicíny je jej uplatnenie ešte širšie, avšak väčšinou ide znova o hydratačný a ochranný efekt, pre ktoré sa pridáva do šampónov, kondicionérov, alebo rúžov a balzamov na pery. Okrem hydratačného a ochranného účinku sa využíva aj jej protizápalové pôsobenie, napr. v prípravkoch po holení.

Kozmetická prax dokáže využiť prakticky všetky už opísané účinky kyseliny hyalurónovej, či už v podobe topických prípravkov, alebo ako účinnej látky pre mezoterapiu.

Zásady používania a nežiaduce účinky

Pred nanesením prípravku s obsahom k. hyalurónovej na kožu (najčastejšie séra) je veľmi dôležitá jej očista. Pokožka by mala byť zbavená všetkých nečistôt, zvyškov mazu a mejkapu alebo iných kozmetických produktov. V kozmetickom salóne je na to vhodné odlíčenie, očistenie a následná hĺbková očista ultrazvukovou škrabkou. Výraznejší prienik k. hyalurónovej do hĺbky sa dá dosiahnuť odstránením povrchových vrstiev pokožky mikrodermabráziou, prípadne chemickým peelingom. Séra s obsahom k. hyalurónovej sú veľmi vhodné ako posledný prípravok nanesený po skončení ošetrenia pleti, obzvlášť ak toto ošetrenie obsahovalo mikrodermabráziu, alebo chemický peeling. V týchto prípadoch k. hyalurónová nielenže výborne preniká, ale jej protizápalové a hydratačné účinky skracujú začervenanie po ošetrení a zlepšujú jeho výsledky. Pleť je po skončení ošetrenia hydratovaná, jemnejšia na dotyk, najjemnejšie vrásky sú vyhladené. Séra s k. hyalurónovou nemusia však byť len poslednými článkami ošetrení pleti. Je možné aplikovať ich aj do stredu ošetrenia, napr. po skončení čistenia ultrazvukovou škrabkou sa nanesie sérum a k. hyalurónová sa do pleti „zatláča“ pomocou ultrazvuku – tzv. sonoforézou. Následne sa môže pleť ožiariť biostimulačným svetlom, prípadne naniesť maska.

Na mezoterapiu, teda vpravovanie účinnej látky do stredných vrstiev kože, sa používa sterilne, v ampulkách balená k. hyalurónová v podobe séra. Povrch kože treba pred týmto ošetrením dôkladne dezinfikovať. Ošetrenie sa vykonáva ručne, drobnými, veľmi povrchovými vpichmi, alebo prístrojom s nastaviteľným vysunutím ihly. Po ošetrení je pokožka ružová až červená a sú na nej ojedinelé bodkovité chrastičky.

Cieľom mezoterapie nie je narušenie celej hrúbky kože, ale len pokožky, čo sa neprejavuje krvácaním, preto sú tieto bodkovité krvácania síce bežné, ale nežiaduce. Približná spotreba na ošetrenie tváre je 1 ml séra, prípadne 2 ml na tvár s krkom a dekoltom.

Výhodou prípravkov s obsahom k. hyalurónovej je aj jej vysoká bezpečnosť, čo umožňuje jednoduchú aplikáciu doma. To znamená, že po skončení intenzívneho ošetrenia v salóne je vhodné klientke ponúknuť takéto sérum aj na ošetrovanie doma. Tým sa dosiahnu aj dlhodobejšie účinky nastupujúce v priebehu mesiaca. Medzi ne patria najmä zvyšovanie tvorby medzibunkovej hmoty a následné hrubnutie pokožky na mikroskopickej úrovni, čo sa prejaví jej mladším vzhľadom.

Nežiaduce účinky

K. hyalurónová je telu vlastná látka, a preto na ňu samotnú nevzniká alergická reakcia. Problémom však môžu byť rôzne konzervačné a stabilizačné alebo iné látky (napr. parfumy) pridané do koncového produktu. Takže tak ako pri ostatnej kozmetike, aj pri tej s obsahom k. hyalurónovej platí, že na ňu môže byť alergická reakcia. Tá sa môže prejaviť rôzne intenzívne od svrbiaceho začervenania až po tvorbu pľuzgierov (čo je však veľmi zriedkavé).

Medzi veľmi zriedkavé nežiaduce účinky kozmetiky (najmä sér) s obsahom k. hyalurónovej patrí tzv. periorálna dermatitída. Najčastejšie býva spôsobená dlhodobým používaním kortikosteroidov na tvári, ale medzi jej ďalšie príčiny patrí nadmerné používanie kozmetiky, hlavne hydratačných prípravkov. Vyskytuje sa najčastejšie u mladých žien a prejavuje sa začervenaním okolia úst (odtiaľ aj názov peri – okolo, oralis –úst). Typické je vynechanie tenkého, nepostihnutého prúžku kože tesne okolo úst. Na červenom podklade sú potom vyrážky, prípadne aj pľuzgieriky. Liečba je na kožnom lekárovi, ale medzi jej piliere, okrem iného, patrí aj absencia akejkoľvek kozmetiky.

Záver

Kyselina hyalurónová je pre kozmetiku fascinujúca látka s množstvom pozitívnych účinkov na kožu a pritom takmer bez nežiaducich reakcií. Jednou z mála nevýhod jej používania sú nadmerné očakávania jej účinkov, možno spôsobené aj nadmernou reklamou. Faktom však je, že je všestranne použiteľná a veľmi bezpečná. A jedna rada na záver – pri kozmetických výrobkoch, ktoré sa hrdia tým, že obsahujú k. hyalurónovú, sa snažte dopátrať, aké množstvo jej tam vlastne je a či obsahuje aj krátke molekuly. Väčšinou jej býva menej ako 0,5 %, ideálne je okolo 1 % a krátke molekuly – tie majú najlepší prienik, najlepšie účinky a sú aj najdrahšie (asi 3x drahšie ako najdlhšie molekuly). Niektorí výrobcovia zavádzajú, keď v zložení uvádzajú až 20 % obsah k. hyalurónovej. V týchto prípadoch ide väčšinou o prípravky, v ktorých bolo síce použitých 20 % k. hyalurónovej, ale vo forme 1 % roztoku. Výsledná koncentrácia potom nie je 20 %, ale 0,2 % čistej účinnej látky, čomu zodpovedá aj pomerne tekutá konzistencia.